Урок
літературного читання в 2 класі
Тема: По
роботі й нагорода.
Півник і двоє
мишенят (українська народна казка)
Мета: учити учнів глибоко відчувати казку, її добрих героїв, засуджувати
хитрість, ледарство, боротися з ними у повсякденному житті; розвивати вміння
читати за особами, переказувати; виховувати бажання допомагати іншим, рости
працелюбними.
Хід уроку
І.
Організаційний момент
Сьогодні ми зробимо
ще один крок
В країну чарівну, в країну казок !
Урок розпочати нам, діточки, час,
Вже казка сюди завітала до нас.
В країну чарівну, в країну казок !
Урок розпочати нам, діточки, час,
Вже казка сюди завітала до нас.
ІІ. Мовленнєва
розминка
Че - че – че - влітку сонечко пече,
Чу – чу – чу -
всім спечу по калачу,
Чі – чі – чі - не лежи на печі.
1. Робота
над прислів’ями
Учні читають
із дошки прислів’я на одному мовленнєвому видиху. Після короткого
видиху, паузи і вдиху читають прислів'я повністю, повторюючи двічі-тричі.
· Робота
спільна-як пісня весела.
· Умілому
всяка робота легка.
2. Розчитування за складовою
таблицею
3. Робота над скоромовкою
У печі, у печі
Смачні та гарячі
Пшеничні калачі.
Хочеш їсти калачі-
Не лежи на печі!
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. «Скарбничка пам’яті»
- Що
таке казка?
- Хто
створює казки?
- Чим
казка відрізняється від інших літературних творів?
- На
які групи поділяються казки?
- З
якою казочкою ми познайомились на попередньому уроці?
- Переказування
казки за малюнками підручника.
- Чого
вона навчає?
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення
теми і мети уроку
- Сьогодні
ми завершуємо подорож сторінками українських народних казок.
- Наостанок
ознайомимося із ще однією чудовою казкою. А хто є її головними героями – ви
дізнаєтеся, відгадавши загадки.
* Хоч
годинника не має,
Вранці
він нас піднімає.
Кожен
прокидається -
З
сонечком вітається. (Півень)
* У норі хатинку має,
Хліб, сирочок полюбляє.
По підлозі тишком-нишком
Бігає сіренька…(мишка).
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Опрацювання казки «Півник і двоє
мишенят»
1. Гра «Передбачення»
- Поміркуйте, про що йтиметься у цій казці.
- Як по-іншому називається ця казочка?
2. Словникова робота
Ціп – знаряддя для обмолочування зерна, що складається із
двох палиць, з'єднаних між собою ременем або ланцюгом.
Млин – споруда
для розмелювання зерна на борошно.
вертілись зголоднів
ранесенько стривайте
молотитиме відповісти не нахваляться тихіше
ранесенько стривайте
молотитиме відповісти не нахваляться тихіше
3.Читання казки вчителем
- Хто головні герої казки?
- Як звали півника? мишенят?
- Чому мають такі дивні імена?
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд!
4 4. Читання казки
вголос за логічно завершеними частинами
1) Зачин.
- Чи можна охарактеризувати героїв? Як?
2)
Читання до слів «…глядіть, скільки я зерна намолотив!».
- Хто виконував роботу?
- Що робили мишенята?
3) Читання до слів «…взяв собі на плечі мішок і пішов».
- Хто поніс зерно до млина?
4) Читання до слів «…мабуть, мені доведеться».
- Як ви вважаєте, хто спече пироги?
- Дочитайте казку мовчки. Як ви розумієте зміст
останнього речення?
- Чи справедливо вчинив півник?
5. Читання казки учнями вголос «ланцюжком»
- З якою інтонацією слід читати слова мишенят
спочатку? Потім? Чому?
- Хто з героїв казки вам сподобався? Чим саме?
- Які слова слід написати під ілюстрацією у
підручнику?
6. Робота над образними словами
Голосно закричали
Тихіше сказали
Зовсім тихо відказали
Ледве чутно пропищали
7. Читання казки за особами, інсценізація
Робота в групах: автор, герої казки, режиссер.
Гра-змагання «Хто кращий артист?»
Кожна група обирає собі уривок із казки та
інсценізує його.
8. Характеристика героїв
Робота в парах: характеристика героїв на аркушах
паперу.
- Які слова спадають на думку, коли чуєте
слова півник чимишенята?
- Вийдіть до дошки і прикрипіть біля
відповідного героя свої слова.
Півник Мишенята
Голосистий
смішні
Працелюбний
грайливі
Справедливий
ледачі
Хазяйновитий
веселі
Роботящий
хитрі
9. Робота над прислів’ями
- Відшукайте продовження прислів'їв і скажіть, яке з
них виражає головну думку казки.
Без
трудів
а хто гави ловить.
Хто
дбає,
не їстимеш пирогів.
Хто діло
робить,
той і має.
VІ. Домашнє завдання (диференційоване)
Переказувати казку ,
Виконати малюнок.
VІІ.
Підсумок уроку
Цей урок мене навчив…
Мені
сподобалось на уроці…
Мені було
цікаво…
Я знаю…
Я умію…
Працювали
ви старанно.
Мушу визнати вкінці,
Що у нашім другім
класі
Дітки – просто
молодці!
Немає коментарів:
Дописати коментар