Урок з української мови в 2 класі
Тема. Головні слова в реченні
Мета: закріплювати знання учнів про
головні та другорядні члени речення, удосконалювати вміння визначати їх у
реченні, виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: ілюстрації із зображенням калини та
інших рослин, презентація «Краєвиди України».
Хід уроку
І. Організація класу
Продзвенів дзвінок.
Ми розпочинаємо наш урок.
Допитливі в класі діти
Про все хочуть знати на світі.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
-
Прочитайте
складені речення.
-
Назвіть
головні слова в цих реченнях.
-
На
які питання відповідають головні члени речення.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань
уроку
Сьогодні ми
продовжимо вивчати тему про головні члени речення. Будемо вчитися визначати їх
у реченні, а також поширювати речення другорядними членами.
ІV. Повторення та осмислення нових
знань
1. Каліграфічна хвилинка.
- Красиво й правильно з’єднайте
букви і слово за зразком кр, иц, ал, калина.
-
Упізнайте калину серед цих рослин. (Демонструються ілюстрації із зображенням
різних рослин.)
2. Розповідь
учителя.
Калина
Калина любить рости в лузі, біля верби. Весною калина
розквітає і стає гарною, мов дівчина в білому вбранні.
Ягоди калини люблять і люди, і птахи. На смак вони кислі
й трохи гіркуваті, але дуже корисні: і лікують, і надають бадьорості.
Колись давно, проводжаючи сина в далеку дорогу, мати
напувала його калиновим чаєм, а із собою давала хліб із калиною.
Коли в домі свято, на стіл поряд із хлібом кладуть калину.
( Г. Лозко )
-Що ви знаєте про калину? ( Калина – символ
України.)
- Запишіть речення.
Без верби і калини
нема України.
3. Робота зі словниковим словом. Диктант
Демонстрація презентації
Україну
ми називаємо своєю Батьківщиною.
Батьківщина
– це місце, де ми народилися. У великій країні у кожної людини є свій маленький
рідний куточок.
-Які
слова, близькі за значенням до слова Батьківщина, ви знаєте? (Вітчизна, рідний
край, моя держава.)
-Складіть
зі словом Батьківщина речення. Запишіть його.
-Зробіть
звуко-буквений аналіз слова «країна».
4. Робота в парах
-З’єднайте ліву частину з правою, утворивши прислів’я
Людина без батьківщини, умій за неї постояти.
Батьківщина - мати, а вдома
краще.
Всюди добре, що сім'я без землі.
5. Робота за підручником.
Природа нашого краю чудова будь-якої пори року. Давайте
прочитаємо, що відбувається взимку в лісі.
·
Вправа 263
- Знайдіть у тексті рядки, якими можна
описати красу зимового лісу.
- Спишіть виділене речення і підкресліть
в ньому головні слова.
- Зверніть увагу, що питання між головними
словами можна ставити по-різному: від першого слова до другого і навпаки.
« Слово про слово» - пояснення значення
слів шолом, витязі.
·
Вправа 264
- Прочитайте віршовані рядки і скажіть,
що між ними спільного.
- Спишіть вірш. Підкресліть в реченнях
головні слова. «Асоціативний кущ»
( Проводиться взаємоперевірка зошитів)
V. Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі рідній поклоніться
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте,
І за парти тихо сядьте.
VІ. Закріплення та осмислення нових знань
1. Творча робота над текстом. (Запис на дошці)
- На дошці записані речення. Прочитайте
їх.
- Що ви можете про них сказати?
Прийшло
… літечко.
Зацвіла
… липа.
Достигає
… суниця.
…
співають птахи.
- Прочитайте слова для довідки.
Слова для довідки: дзвінко, тепле, солодка, висока.
- Спробуйте знайти їхнє місце в цих
реченнях. Запишіть поширені речення.
2. Робота в групах (диференційовані завдання)
1) Доповніть речення головним словом
. . . нанизує на гілки гриби. (Білочка)
Під кущем
промайнула хитра . . . . (Лисичка)
2) Підкресліть в реченні головні слова
Маленький
їжачок швидко згорнувся клубочком.
Сіре
зайченятко сидить під ялинкою.
3) Поширте речення іншими членами і
запишіть
Виліз
їжачок.
Вовк
підкрадається.
VІІ. Підсумок уроку
Гра «Мікрофон»
- Чого
навчалися на уроці?
-
Що
вчилися розрізнювати?
-
Що
найбільше сподобалось на уроці?
-
Які
речення краще вживати в мовленні? Чому?
VІІІ. Домашнє завдання (з коментуванням)
Виконати вправу 265
Немає коментарів:
Дописати коментар