Конспект уроку
з основ християнської етики у 2 класі
з основ християнської етики у 2 класі
Великодні звичаї
в українській родині
Тема.
Великодні звичаї в українській родині
Мета.
Ознайомити учнів з біблійним вченням про Христове воскресіння. Обговорити звичаї українського народу щодо
приготування до Великодня та святкування його.
Хід уроку
І.Вступна
частина.
1.Християнське
привітання («Слава Ісусу Христу».)
2.Вступне
слово вчителя.
У нас здавна є традиція славна:
Воду брати з чистої криниці.
Муку з ярої пшениці.
Руками добрими замісити
І гостей до класу запросити.
Слайд
1.
Уч.1 Гостей дорогих ми вітаємо щиро,
Стрічаємо з хлібом, любов’ю
і миром!
Уч.2 Для людей відкрита хата наша біла,
Тільки б жодна кривда в неї не
забігла.
Уч.3 Хліб ясниться в хаті, сяють очі щирі,
Щоб жилось по - правді, щоб жилось у
мирі.
(Вітають
гостей хлібом-сіллю)
Слайд
3.
2.Спільна молитва.
3.Повідомлення
теми і мети уроку.
Одним із найбільших християнських свят є
Великдень. На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про тайну Христового
Воскресіння та про звичаї українського народу святкування Великодня, зокрема в
Україні і в нашій місцевості.
Слайд
2.
Отже,тема нашого уроку «Великодні звичаї в
українській родині»
А дзвони дзвонять великодні,
І чути гаївку з
гаїв:
То світлий
Великдень Господній
Дитячий звеличує спів.
Роман Завадович
ІІ. Основна частина.
1.Розповідь
учителя.
Слайд
4.
Зараз ми перебуваємо у часі Великого
посту.
-Що таке піст? (Відмова від чогось, що
приносить найбільшу насолоду, задоволення).
-Як ми себе повинні поводити у цьому
часі? (Прийняти Святу Тайну Сповіді, частіше творити діла милосердя, молитися,
…).
Слайд
5.
Цього тижня ми святкували свято Благовіщення.
- Що ви знаєте про це свято? (Свято
Благовіщення відзначають 7 квітня. В цей день Архангел Гавриїл сповістив благу
вістку Діві Марії, що вона непорочно зачне від Святого Духа і народить Сина
Божого – Ісуса. Слово Благовість означає добру , радісну звістку про звільнення
людей від гріха і вічної смерті).
- Які
ви знаєте прикмети, пов’язані із Благовіщенням?
(Кажуть, що на
Благовіщення птахи гнізда не в’ють.
Від Введення до Благовіщення треба землі дати
відпочити. Яка погода на
Благовіщення, така і на Великдень.
Благовіщення без ластівок-холодна весна.)
Слайд
6.
Шоста неділя Великого посту є великим
святом, під час якого згадується урочистий вхід Господній у Єрусалим на страждання. Це свято інакше
називається Вербною неділею(Квітною).
2.Робота з Святим Письмом.
- Зачитайте, що робили люди, коли Ісус
Христос входив у Єрусалим.
Ісус Христос, сівши на осла, почав
спускатися з Оливної гори до Єрусалиму. Безліч людей стояли обабіч дороги, якою
їхав Ісус Христос. Весь народ, що супроводжував та зустрічав Ісуса Христа,
радісно вигукував: «Осанна! Осанна! Сину Давидовому!Благословенний Цар
Ізраілів, що йде в ім’я Господнє! Благословенне
Царство, що надходить, Отця нашого! Спасіння на висоті!» (Мр.11, 9-10).
Наблизившись до Єрусалиму, Ісус Христос зі скорботою дивився на це місто,
знаючи, яка доля чекає Його тут. Коли Спаситель увійшов в Єрусалим, то все
місто схвилювалося, люди дещо змінилися. Ті, хто не знав Ісуса Христа, питали
один одного: «Хто це? Хто це?» Інші люди відповідали їм: «Це – Ісус, пророк із
Назарета Галілейського».
3.
Робота над віршем Н.Горика «Вербиця»:
а)Читання
вірша;
б)аналіз
прочитаного.
-Щороку у Вербну неділю наш народ освячує в церкві вербу, знаменуючи
перемогу життя над смертю. Повертаючись
з церкви додому, промовляють: «Не я б’ю,
верба б’є,
за тиждень – Великдень, будем паску їсти».
4.Розповідь
учителя про Страсний тиждень.-Останній тиждень перед Великоднем-Страсний
тиждень. Кожен день цього тижня має своє призначення. У понеділок, вівторок та
середу люди стараються впоратися з усякою хатньою роботою, а також на городі і
скрізь у господарстві, бо «недалечко красне яєчко».
Слайд
7.
У Чистий, Страсний чи Великодній четвер (в різних регіонах України по-різному називають цей день)
дівчата пишуть писанки.
5.
Робота в зошитах (розфарбовування писанок).
6.Читання
вірша.
Гарна писанка у мене,
Мабуть кращої нема.
Мама тільки помагала,
Малювала я сама.
Змалювала диво-пташку,
Вісім хрестиків на нім.
І малесенькі ялинки,
Й поясочок поміж них.
Слайд
8.
-У
місті Коломиї, на Івано-Франківщині, знаходиться Музей Писанки.
7.
Фізкультхвилинка: Ми, як високі
дерева,
Ми, як низенька трава.
Нас сонце голубить,
Нас дощ полива,
Нас вітер колише,
Тріпоче, зрива.
Бо на руках своїх
Міцно трима.
Слайд
9.
Напередодні
суду Ісус зустрівся зі своїми друзями – апостолами. Вони разом вечеряли. Це був
четвер. Тоді, під час вечері, Ісус говорив, що Його засудять на смерть, що один
із учнів зрадить Його, що Він буде розп’ятий на хресті. Але
Ісус сказав, що на третій день після смерті воскресне, тобто встане з гробу,
переможе смерть і залишиться з ними назавжди.
Ввечері люди йдуть на Службу у церкву.
- Який звичай є у вашому селі? (Існує такий звичай, що після читання
Євангелій, хлопчики біля церкви шумлять диркалками, передаючи усіх стривоженість).
Слайд
10.
І ось настала п’ятниця.
Все сталося так, як говорив Ісус. Один із учнів на ім’я
Юда зрадив Ісуса. Воїни
схопили Ісуса і повели до судді, який засудив Його до розп’яття
на хресті. В п’ятницю
Ісусові поклали на плечі важкий хрест і повели на Голгофу. Там прибили Його
руки і ноги до хреста. Ісус дуже страждав, терпів біль і молився за тих, хто Його
розпинав. Усе в природі мовчало з болю і страху: як люди могли так ганебно
вчинити? Під вечір тіло Ісуса Христа зняли з хреста, обгорнули білим полотном і
поклали до гробу. Гріб затулили важким каменем і поставили сторожу.
Ісусе,
страждання чашу
Ти випив за
людську долю
І визволив душу
нашу
Від вічного
смертного болю.
Все зло, що було
над Тобою,
Ти переміг любов’ю.
Слайд 11.
У велику п’ятницю ніхто не веселиться, бо
це день скорботи. Люди йдуть до церкви, де виставлено Плащаницю. Дорослі й діти
з великою побожністю і смиренням приступають і цілують Плащаницю полотно, де
відбилося тіло розп’ятого Ісуса – Спасителя світу.
Великодня субота – це день, коли господині
печуть паску, збирають великодній кошик.
8.
Робота в парах.
Зібрати із розсипаних букв слова. (мслао,
рси, сакпа, акансип, шкапин, бавокас, рінх).
Слайд
12.
9.Інсценізація
великоднього кошика.
Слайд
13.
Яйце. Хтось тисне так
на мене, не чую рук і ніг (пробує
піднятися). Затерпла всенька спина й болить вже правий бік.
-
Гей
хто тут? Озовися! Наліг, що все тріщить! Ти чуєш? Піднімися, не можу більш
терпіть.
Хрін. То
шинка-товстушка наша, бач як розляглась. Спить, бач, як знахабніла (будять
її). Вставай, товстушка, досить спати.
Шинка
(прокинувшись протирає очі). А вам до того
зась! Я хочу спати, і нічого мене збудить. І в свято не дадуть поспати…
Яйце. Тепер вільніше і біль вже не
такий. Хоч бери та танцюй.
Ковбаса. Хвалько ти,
шалапут!
Смачніша за усіх
на світі – я!
Я найситніша, а
ще й до того
Яка я зараз дорога!
Мене їдять усі!
Діти, молодь і дорослі,
І вся людська
сім'я.
Беруся радо в
боки,
Червоні в мене щоки.
Ширше коло –
танцює ковбаса!
Масло
Я теж забави ігри полюбляю,
Я теж потрібне
людям.
Мене усі в світі люблять –
Дорослі та малі, здорові й хворі,
Бо хворі з медом мене п’ють
І паску щедро
мажуть.
Без мене теж на святі Пасхи
Не можна
обійтись.
Сир.
Скажіть мені, будь ласка,
Чим гірший я за Вас?
До масла дайте ще й сметани,
Хоч пальці оближи!
Вареники із мене чи
не смачні?
Скажіть: їх навіть прославляли козаки,
Любили ж бо із сиром
пироги
Паска.
Та що там говорити?!
Важливіша тут я!
Без мене вас до церкви не візьмуть.
Я голова над вами.
Мій рід йде з давнини…
Шанують нас віками
І святять щовесни.
Ще й Пасхою Великдень
Звуть люди на землі.
Тоді і день великий,
Як паска на столі.
До того ж, я багата.
Родзинками й медком.
Їдять мене на свято
Із м'ясом й молоком.
І ось настав третій день. Ісус встав і вийшов з гробу живий.
На Великдень рано – вранці вся родина йде до
церкви, щоб у молитві прославляти Воскреслого Господа.
10.
Робота в групах.
Розповісти про звичаї українського народу
під час святкування Великодня , зокрема як святкує ваша родина.
(
І гр. Святкування в неділю. ІІ гр. Святкування в понеділок. ІІІ гр. Святкування
у вівторок.)
Слайд
14.
11.Пояснення
своїх малюнків (випереджувальне завдання).
12.
Робота з підручником.
Читання учнями вірша «Радість з неба ся
являє».
ІІІ.
Підсумок уроку.
1.Узагаьнення вивченого.
-Що вас найбільше вразило на сьогоднішньому
уроці? (Відповіді учнів).
-Яке завдання ви виконували з найбільшою
цікавістю?
Слайд
15.
Читання колективно слів із слайду.
ІV. Домашнє завдання.
- Добре підготуватися до Світлого
Воскресіння Христового, виправити свої помилки, творити добрі діла.
V. Християнське прощання (« Слава Ісусу Христу!»)
Немає коментарів:
Дописати коментар